Velkommen til rejsen på den berømte Route 66
Route 66 (eller “U.S. Route 66” eller bare “US 66” eller “The Mother Road” eller “Will Rogers Highway”) er – eller rettere var – en hovedvej i USA. Vejen er en del af U.S. Highway System. Den blev grundlagt i 1926, og skilte blev sat op i 1927. Vejen begyndte i Chicago, Illinois og førte gennem Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona og Californien til Los Angeles, hvor den endte. Vejen havde oprindeligt en samlet længde på 3.939 km.
Klik på for information om områderne
Områdeinfo
Hent info her
Få et tilbud
Udfyld Tilbudsformularen herunder og modtag et tilbud